(Pod)zimní deprese a jak na ni

Týká se to skoro každého z nás – slunce začíná s příchodem podzimu slábnout, listy stromů se začnou zbarvovat od žluté přes rudou až dohněda a po pár týdnech zmizí úplně. Přichází na nás podzimní splín a my nevíme, co s tím. Rozhodla jsem se vám tedy shrnout několik praktik, které mi pomáhají zůstat stále v dobré náladě!  🙂

Hýbejte se

Přes léto jsme skoro všichni neustále v pohybu – chodíme běhat, jezdíme na výlety, cvičíme venku jógu, využíváme workoutové hřiště, plaveme nebo se jen tak procházíme v parcích či lesích. S příchodem zimy však tyto aktivity přestávají být lehce uskutečnitelné, a tak dáváme přednost zachumlání se do teplé peřiny a čtení knihy/koukání na filmy. Naše tělo chřadne a s ním i naše psychika. Přes Vánoce se k tomu nacpeme sladkými dobrůtkami a naše tělo je na tom ještě hůř. Zkusme to změnit.

Pokuste se do svého programu postupně zařadit třeba hodiny jógy. Udělají moc dobře jak vašemu tělu, tak i vaší mysli. Jóga je totiž ideálním prostředkem, který uvolní svaly, jež se působením zimy zkracují, a tak nám často právě během podzimu a zimy způsobují bolest v oblasti hlavy, trapézů  nebo beder. Vaše tělo se prohřeje, posílí a vyplaví ven endorfiny, hormony štěstí. Vaši mysl na chvíli zaměstná koncentrace na správné provádění pozic, takže si odpočine od všech těch problémů, které vám neustále kolují v hlavě. Během závěrečné šavásany se krásně uvolníte.

Samozřejmě můžete dát přednost i jiným sportům. Co takhle běhání? Zajděte si do fitka na pás. Začněte zlehka, rychlou chůzí a postupně přidávejte jak na rychlosti, tak na čase. Pokud na běhání nejste zvyklí, nedoporučuju začínat s běháním venku v zimě, ať nenastydnete.

Pokud vás ani běhání nenadchne, určitě najdete jiný sport, který bude dělaný přímo pro vás. Zacvičte si doma, třeba podle volně dostupného videa na internetu, jděte si zaplavat nebo zajděte do fitka. Fitness centra jsou v současnosti plná různých skupinových lekcí, zkuste přijít na to, co bude pasovat právě vám.

Lenost je jedním z největších nepřátel spokojeného života, vyhrajte nad ní!

A post shared by Tereza Korcová (@terezka_yoga) on

 Doplňte vitamíny

Přes léto jsme stále na slunci, takže přijímáme dostatek vitamínu D. Zároveň dáváme přednost čerstvé stravě bohaté na živiny – ovoci a zelenině ze zahrádky/farmářských trhů. S příchodem zimy slunce svítí krátce a slabě, takže přísun vitamínu D klesá. Stejně tak zelenina, která není úplně čerstvá, přichází o velké množství živin, takže naše tělo dostává najednou mnohem méně energie. A právě nedostatek potřebných vitamínů a minerálů může způsobit, že jsme v tomto období slabí a smutní. To zároveň většinou vyvolá to, že onemocníme a skončíme s bolestí hlavy a léky napěchovanými chemikáliemi v posteli. Pojďme tomu předejít.

Doplňujte energii sacharidy a tuky, ale těmi zdravími. Koblížky a dortíky vašemu tělu a náladě vážně nepomůžou. Udělejte si na snídani třeba bezlepkovou kaši s čerstvým ovocem, semínky, oříšky a čtverečkem hořké čokolády. Oříšky působí pozitivně na naši náladu, mají v sobě velké množství zdravých tuků a nespočetně velké množství minerálů. Snězte pár mandlí, vlašských či lískových oříšků denně a deprese bude brzy pryč. Stejně tak hořká čokoláda obsahuje mnoho potřebných minerálů a antioxidantů, chrání srdce a mozek a vyvolává radost. Neměli byste to s ní ale kvůli velkému množství cukru přehánět a dávat si čokoládu s co nejvyšším obsahem kakaa, ideálně nad 75%.

Zkuste do svého jídelníčku zařadit potraviny, které rozproudí zpomalený metabolismus. Používejte bylinky a koření jako je kajenský pepř, chilli, kurkumu, zázvor, hřebíček či skořice. Zahřejte se silným zeleninovým vývarem.

Nakličte si klíčky a posypte si jimi vaše jídlo. Čerstvé klíčky v sobě obsahují neuvěřitelné množství vitamínů, minerálů, antioxidantů i proteinů, posilují imunitu, detoxikují a bojují s depresí. Klíčení je velmi jednoduché, zvládne ho každý. Na internetu naleznete mnoho postupů. Já osobně mám nejradši naklíčenou cizrnu, čočku, ředkvičku, vojtěšku a mungo fazole.

Krom zdravé stravy dodržujte i dostatečný pitný režim. Máloco dokáže člověku zkazit náladu víc jako usilovná bolest hlavy z nedostatečné hydratace. Hned jak vstanete, vypijte sklenici teplé vody s vymačkaným citronem. Nastartuje to váš metabolismus – voda zajistí hydrataci a citron přísun živin. Během dne pijte čaje. V zimním období nejvíce doporučuji čerstvý zázvorový čaj. Zázvor tělo zahřívá, působí blahodárně na náš trávící systém i na imunitu. Skvělý je i ovocný čaj v bio kvalitě, v němž vyluhujete celý kus skořice a několik hřebíčků. Skořice je silným antioxidantem, čistí trávicí trakt, posiluje srdce, bojuje proti nachlazení. Zároveň nápoji dodá sladkou chuť. Hřebíček je vedle toho znám pro své antiseptické a antibakteriální vlastnosti.

Pokud omezíte čas trávený na slunci, zkuste doplnit vitamín D prostřednictvím hub sušených na přímém slunci, nebo vitamínových doplňků. Nedostatek vitamínu D se velmi často podceňuje, přitom jím v dnešní době trpí velká část Česka a dle některých výzkumů až 50% obyvatel Evropy. Nedostatek tohoto vitamínů způsobuje deprese, únavu a oslabení imunity.

Relaxujte

Mnoho z nás se soustředí především na práci a řešení problémů druhých. Když si jednou za čas neuděláte chvíli jen sami pro sebe, časem se z toho zblázníte.

Zajděte si do sauny, páry, vířivky či na masáž. Pokud za to nechcete utrácet peníze, udělejte si wellness zážitek přímo doma! Napusťte si horkou vanu, přidejte do ní mořskou či himalájskou sůl nebo pár kapek esenciálního oleje. Na stres je například skvělý levandulový, meduňkový nebo z nějakého citrusu, proti nachlazení a na uvolnění dýchacích cest pomůže eukalyptový, mátový či mateřídouška. Pozor, před přidáním tyto esenciální oleje smíchejte s kokosovým či jiným základových olejem – při přidání koncentrovaných esenciálních olejů může totiž dojít k podráždění pokožky. Atmosféru umocníte zapálením svíček. Na chvíli zavřete oči a úplně vypněte, nebo si s sebou do této lázně vezměte knížku. Takto příjemný večer můžete završit šálkem levandulového nebo meduňkového čaje, případně sklenkou červeného vína. 🙂

A post shared by Tereza Korcová (@terezka_yoga) on

Usmívejte se

Tohle je taková česká klasika. Jedete v MHD nebo jdete po ulici a všichni se na vás mračí. Pak se poměrně rychle stane, že od nich všechnu tuto negativní energii převezmete. Pojďme to společně změnit! Zkuste se venku na lidi usmívat. Uvidíte, jak vám bude hned líp. A díky tomu navíc uděláte radost i někomu jinému. Ano, jsem nejspíš dost naivní, ale třeba se nám časem podaří rozesmát celé Česko!

Bavte se a plánujte

To, že je venku zima, neznamená, že se nemůžete bavit a že musíte být zalezlí doma. Jděte během podzimu na houby, na šípky, na kaštany. Pročistíte si tím hlavu i plíce. V zimě si zablbněte jako malé děti – jděte na brusle, a když napadne sníh, zahrajte si koulovanou, postavte sněhuláka, nebo prostě jen sjeďte kopec naproti baráku na bobech (či igelitce :-D). Naplánujte si zimní nebo jarní dovolenou, třeba výlet do hor – na lyže, běžky, nebo jen procházky na čerstvém vzduchu a wellness. Když se budete mít na co těšit, hned budete mít mnohem více energie a dobré nálady.

A post shared by Tereza Korcová (@terezka_yoga) on

 

Máte svoje vyzkoušené triky, které vám pomáhají v boji s (pod)zimní depresí? Podělte se o ně v komentářích! 🙂

Terka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tento blog? Koukněte na instagram nebo facebook, kde toho najdete mnohem více! :-)