Vegan „cheesecake“ s pečenými švestkami

Tento dezert patří mezi mé nejoblíbenější, protože je vláčný, sladký, ale zároveň svěží a ještě k tomu zdravý. Teda pokud to nepřeženete s cukrem. 🙂 Lze ho připravit v mnoha mnoha variantách. A jak si sama často připomínám – fantazii se meze nekladou.

Pro přípravu 6-8 porcí dezertu potřebujeme:

  • 200 g sušenek (nejlépe k sehnání jsou klasické Lotus sušenky, jsou však hodně sladké, takže já osobně preferuji například sušenky Digestive či jiné s menším obsahem cukru)
  • 400 g tofu natural
  • Cca 400 g švestek
  • 2 polévkové lžíce čistě rostlinného margarínu
  • Javorový/agáve sirup
  • Menší citron/limetka
  • 100 ml rostlinného mléka/jogurtu
  • 1 polévková lžíce oříškového másla (arašídové, kešu či mandlové)
  • 1 polévková lžíce skořice
  • 1 čajová lžíce agaru

Doba přípravy:

Tento dezert je poměrně rychlý. Hotový bude cca za hodinu, přičemž 15 minut zabere samotná příprava a zhruba 45 minut pečení. Ideální je nechat dortík do druhého dne uležet v lednici.

Postup:

Švestková vrstva

Začneme švestkovou vrstvou, jelikož její příprava zabere nejvíce času. Nejprve švestky umyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na malé kousky. Potom je nasypeme do pečící mísy, zalijeme vodou tak, aby byly z přibližně 90 procent ponořené. Přidáme 1-2 lžíce sirupu, skořici a důkladně promícháme. Budeme péct na 200°C do doby, než švestky změknou a objem vody se zmenší na polovinu. Až bude objem vody zredukován, vyndáme mísu z trouby, posypeme agarem a důkladně promícháme. Vrátíme ještě na 3 minuty do trouby, ale snížíme teplotu na 100°C. Poté švestkovou lázeň vyndáme, přikryjeme pokličkou a necháme pomaličku chladnout.

Korpus

Sušenky rozmixujeme najemno. Poté přidáme rozpuštěný margarín a oříškové máslo. Promícháme, nasypeme do formy a prsty vytvoříme pevnou, zhruba půl centimetrovou vrstvu jak na dnu formy, tak po stranách. Korpus dáme zapéct do trouby na 150°C po dobu 10 minut.

Tofu vrstva

Zatímco se korpus peče v troubě, můžeme si připravit tofu vrstvu. Tu vytvoříme rozmixováním tofu, vegan mléka/jogurtu, 1-2 lžic sirupu a vymačkaného citronu či limetky. Až bude korpus zapečen, vyndáme ho z trouby a zalijeme ho rozmixovaným tofu krémem. Vrátíme zpět do trouby, tentokrát na 15 minut.

Čerstvě vyndaný dort z trouby zalijeme švestkovou vrstvou. Necháme ho vychladnout na pokojovou teplotu a dáme ho do lednice uležet.

Druhý den si tuto dobrotu můžete dát hned k snídani 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tento blog? Koukněte na instagram nebo facebook, kde toho najdete mnohem více! :-)