Volně dostupná videa, podle kterých doporučuji cvičit ashtanga jógu

Každý to má jinak – někdo preferuje zajít na skupinovou lekci jógy do jógového studia/shaly, někdo preferuje vlastní, poklidnou praxi, a někoho motivuje praktikovat jógu v pohodlí domova za poslechu jógového videa. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody, ale doporučuji si všechny vyzkoušet.

V tomto článku se zaměříme na praktikování ashtanga jógy a dalších dynamických stylů podle zdarma dostupných videí na internetu/youtube. Já osobně upřednostňuju zbylé dvě varianty a podle jógových videí praktikuji jen příležitostně, pokud však s jógou začínáte a nemáte možnost navštívit jógové studio, určitě se takovýmto videím nevyhýbejte. Mně osobně české jógové kanály na youtube moc nesedí a necvičím podle nich (vyjma jemné jógy v podání Zuzky Klingerové, do jejíhož příjemného hlasu jsem se přímo zamilovala), navíc neexistují skoro žádná česká ashtangová videa, proto jsou všechna videa, které doporučím, v anglickém jazyce. Pro cvičení podle nich ale nepotřebujete mít angličtinu na vysoké úrovni, takže se toho nebojte. 🙂

Ashtanga jóga se Sri K. Pattabhi Joisem

Videa, v nichž vede lekci samotný Sri K. Pattabhi Jois, průkopník ashtangy a zakladatel Ashtanga Yoga Research Institute v indickém Mysore, jsou naprostá „must see“ pro každého ashtangistu. Zatím neexistuje žádný youtube kanál, který tyto lekce sjednocuje, nicméně ty nejdůležitější videa jsou snadno k nalezení.

Já osobně doporučuji především:

Ashtanga jóga s Kino McGregor

Kino McGregor je pravděpodobně nejznámější ashtangistkou západního světa, která je význačná jak svým moderním vzhledem – ráda se líčí, barví na blond a nosí různobarevné krátké šortky, tak i tím, že studovala u samotného Pattabhi Joise, a jako jedna z mála praktikuje ashtangu až po čtvrtou sérii.

Na jejím youtubovém kanálu či webu najdete plno videí. Jako volně dostupný základ doporučuji následující dvě videa:

Purple Valley Ashtanga Yoga

Dle mého názoru se jedná o asi nejlepší ashtangový youtube kanál pro začátečníky, jelikož lektoři ve svých videích perfektně vysvětlují každou pozici. Opět máte na výběr z několika videí, z nichž bych doporučila zejména Ashtanga Yoga for Beginners – Half Primary Series či Ashtanga Yoga – Gentle Beginners Routine, které je vhodné pro úplné začátečníky mající větší problémy s flexibilitou. Najdete zde i lekce s energickou jogínkou Deepika Mehta.

BONUS – Krátká flow s Ashley Galvin

Ashley Galvin není přímo ashtangistka, ale přesto mě učarovala svou pozitivní energií, příjemným hlasem a velkou sílou. Na youtubovém kanálu Cody – Online Fitness Videos naleznete spoustu jejích kratších (jemně) dynamických videí s různorodou tématikou, napříhlad tuhle krátkou vinyasu.

 

Aby toho nebylo málo, můžete se počátkem jara těšit na několik krátkých jógových videí, které pro Vás natočím v Indii. A pokud vám to nebude stačit, můžete se těšit na 90 denní jógový program, na kterém pro vás pracuji ve spolupráci s Projekt90 a který spatří světlo světa taktéž začátkem jara. 🙂

Namasté.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tento blog? Koukněte na instagram nebo facebook, kde toho najdete mnohem více! :-)